ANZER BALI

ANZER BALI

Türkiye de yalnızca Rize İli Anzer yaylasında üretilen eşi bulunmayan bir bal türüdür. Yaklaşık 500 civarındaki kır çiçeği florasına (bitki örtüsüne) sahip Anzer yaylasında ki 45 Endemik çiçek türü yalnızca bu yörede yetişir. Deniz seviyesinden 2100 metre yükseklikteki Anzer yaylası ağaçsız dağları ve her tarafı yemyeşil ve sadece Anzer yaylasında yetişen çiçeklere ev sahipliği yapar. 1001 derde deva olan Anzer balı da bu çiçeklerden elde edilir. Anzer balı insan sağlığı için sağlıklı bir yaşam kaynağı ve hepimiz içinde muhteşem bir lezzettir.

 Yüzlerce çiçek çeşidinin bulunduğu Anzer yaylası Ballı köy ve Çiçekli köy adı verilen iki köyden oluşur. Bu isimlerden de anlaşılacağı gibi bölgenin en belirgin özelliği olan bal ve çiçek yerleşim yerlerine de ad olarak konulmuştur.

        İlkbaharın ortalarında Anzer yaylasında ki bitki örtüsü yeşillenmeye başlar, Haziran ayının sonlarına doğru yeşillenme doruğa ulaşır. Haziran sonlarında başlayan Anzer balı üretimi doğadaki çiçek noktalarının azalması ve çiçeğin zamanının geçmesiyle 15 Ağustostan sonra kısmen biter. Anzer balı üretimi tamamen hijyenik bir ortamda 304 kalite paslanmaz (krom) kazanlarda gerçekleştirilir. Yine 304 kalite paslanmaz dinlendirme kazanlarında dinlendirilen Anzer balı 48 saat bu kaplarda muhafaza edilir. Dinlenme esnasında hava ve oda sıcaklığı ile balın ışık görmemesi çok önemlidir. Koku ve benzeri unsurlardan uzak tutulur. Dinlenme işlemi tamamlandıktan sonra Anzer balının süzdürme işlemine geçilir.

        Anzer balında iyi bir verimin sağlanması için;

a) Arı kovanlarında en az 50000-60000 arı bulunması ve bu arı türünün de Kafkas arı ırkından olması gerekmektedir. Bu arı ırkının en önemli özelliği soğuk havalarda da kendini muhafaza edebilmesi ve diğer arı ırklarına göre dilinin daha uzun olmasıdır. Bu da doğadaki çiçek nektarını daha iyi emebilmelerini sağlar ve bal miktarını arttırır. Hava açık oldu mu da yapıları gereği hızlıca kovanlarını boşaltarak çiçek nektarına ulaşmaya çalışırlar. Anzer yaylasında  ki rengarenk bitki örtüsü de bu arı ırkı için ve Anzer balı üretimi için çok önemlidir.

b) Hava şartları Anzer balı üretiminde çok önemlidir. Hava şartlarındaki saatlik değişimler bile Anzer balı üretimi için çok etkilidir. Sis, dolu, yağmur, sıcaklık azalması gibi hava koşulları balın oluşumunda önemli belirleyici etkenlerdir. Havanın ılıman veya sıcak olması gerekir. Ayrıca bitki örtüsünün dolu ve rüzgardan zarar görmemiş olması gerekmektedir. Hava şartları balın kalitesinde ve bal miktarında önemli rol oynamaktadır. Şunu da unutmamak gerekir ki rızkı veren ALLAH' dır.

        Sağlıklı yaşamanın şartı hastalığa yakalanmadan önce vücudumuzun direncini arttırmaktır. Uzmanlar ise birçok hastalığa karşı Anzer balı'nın şifa olduğunu belirtmektedir. Anzer balının kalitesinde ki sır yüzlerce çeşit çiçekten elde edilmesidir. Anzer balının bu kadar meşhur olmasını sağlayan sebep ise sadece bu bölgede yetişen Endemik çiçek türleridir.

Bu Sayfa 2747 kez ziyaret edilmiştir.
Tarih: 20.08.2017 17:25:43
Henüz yorum yapılmamış ilk yorum yapan siz olun...
Yorum Yap
 
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
23 42
İletişim
Adres
Deniz Taksi Durağı Derepazarı / RİZE
Telefon
0 535 635 0760
© Şirket ismi buraya. 2017 tüm hakları saklıdır.
FacebookTwitter