Polen

Polen

Polen Nedir?
Arı poleni geleneksel çin tıbbında ve doğu tıbbında çok sık ratladığımız tanrıların ölemsüzlük yemeği olarak hipokratın isim verdiği çok mucizevi bir besindir.
 
İçeriğinde arıların dışarıdan toplamış olduğu bitkilerin polenleri artı arının kendinden gelen enzim ve hazım güçlendirici formüller bulunduğu için ciddi anlamda hem aldığımız besinsel içeriği kolay kullanmamıza hem de bu vitamin, mineral ve eser element dediğimiz doğada çok kolay bulunmayan maddelerin birleşmesiyle de birkaç madde sinerjik  etki yarattığı için çok daha etkili bir fonksiyon sağlar.
Arı poleni sadece hayvansal kaynaklı besinlerde bulunan B12 vitaminini dahi içeriyor. Bunun dışında A vitamini vucudun özellikle dokusal olarak gelişmesinde cilt üzerine etkileri vardır. B vitamininin tüm gruplarını içerir. Mineral olarak magnezyum, kalsiyum ve çinko gibi mineraller bakımından zengindir.
Polen yani çiçek tozu, erkek üreme hücresini taşıyan bir yapıdır. Arılar ortalama 200 ile 3000 den fazla bitkiden toplayarak kovana getirirler. Arılar bal yapmak için çiçekleri dolaşırken hem çiçekleri döllerler hem de kovana polen taşırlar. Polen getirmelerinin amacı yavruları beslemek içindir. 
 
Polenin bu mucizevi doğa harikası besin değeri insanlar tarafından keşfedildikten sonra kovanların girişine bu polenleri toplamak için özel ve arılara zarar vermeyen düzenekler yapılmıştır. Arılar kovana girerken bu özel düzenek sayesinde polenler arıdan alınır ve doğal kurutma yöntemleriyle çok değerli bir gıda haline gelir.
 

 
Polen bölgenin bitki yapısına göre renk ve içerik farklılıkları göstermektedir. Polenlerin büyük bir kısmı (ortalama yüzde 80) sarı renktedir. Sarının dışında bölgenin çiçek florasına göre değişik kırmızı, mor, eflatun vb. renklerde de olmaktadır.
 
Polen de ortalama yüzde 25 oranında protein bulunmaktadır. Protein zenginliği polenin yöresel çiçek flora yapısı, toplama şekline bağlı olarak değişiklik gösterebilir.
 
İyi polen doğal kurutma şeklinde içinde bulunan vitaminler değerini kaybetmeden kurutulmuş taze ve çok çeşitli bitkilerden alınmış olması gerekmektedir.
 
Polen arı sütüyle birlikte tüketildiğinde insanlara yüksek oranda performans sağlamaktadır. Polen tüketen kişiler aynı zamanda spor ve egzersiz yaparlarsa performans artışı daha iyi şekilde artmaktadır.
Önemli hastalığı olan kişiler hastalıkları esnasında polen tüketirlerse hastanın bünyesinde önemli oranda kuvvet artışı gözlenir.
 
Polen içerisinde mineral, vitamin, protein, madensel tuz, enzim, karbonhidrat ve ferment yani yaşam için gereken maddeleri en yüksek oranlarda bulundurmaktadır.
 
Çocuklarda polen kullanımı bedensel ve zihinsel gelişimi olumlu yönde arttırır. Arı poleninin dozajını çocuğunuzun tuvaletine ve tuvalete çıkışına göre iştah durumunu kontrol ederek arttırın aksi takdirde bu size daha başka sorunlar çıkartabilir ve bol su tükettiğinden de emin olun.
 
 
 
Bu Sayfa 4949 kez ziyaret edilmiştir.
Tarih: 23.11.2014 02:22:19
Polen
polen faydaları
polen nedir
polenin çocuğa faydaları
1 1
İletişim
Adres
Deniz Taksi Durağı Derepazarı / RİZE
Telefon
0 535 635 0760
© Şirket ismi buraya. 2017 tüm hakları saklıdır.
FacebookTwitter